Home / Güncel / Engelsiz Yaşam / Engelli Kimlik Kartı Nereden Nasıl Alınır?

Engelli Kimlik Kartı Nereden Nasıl Alınır?

Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde 40 ve üzeri oranda kaybeden ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere verilen engelli kimlik kartı nereden alınır?

19 Temmuz 2008 tarihli ve 26941 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Engelliler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik” gereği doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde kırk (%40) veya daha yüksek bir oranda kaybeden ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak üzere verilen kimlik kartıdır.Engelli kimlik kartını, Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri’ne ya da E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak suretiyle alabilirsiniz.Bulunduğunuz ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri’ne gerekli belgeler ile başvurmanız halinde engelli kartı alabilirsininiz.

Engelli kimlik kartınız için gerekli olan tüm bilgileri bu bakanlıktan almanız da mümkündür. Bakanlık gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra en kısa zamanda size kimlik kartını verecektir.Engelli kimlik kartı başvurunuzu E-Devlet sistemi üzerinden yapmanız mümkün. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın E-Devlet sistemi üzerinden vermiş olduğu online hizmetler arasında engelli kimlik kartı başvuru hizmeti de bulunmaktadır.Engelli kimlik kartı alabilmek için ilk kez başvuruda bulunacak bireyler ya da onların refakatçileri engelli bireyin %40 ve daha fazla oranda engelli olduğunu gösteren engelli sağlık kurulu raporlarıyla beraber bulundukları il ya da ilçenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başvuru üzerinde gerekli incelemeler yapılacaktır.

Engelli kimlik kartı başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki evraklardan oluşmaktadır.

  • Engelli Sağlık Kurulu Raporu aslı veya noter onaylı örneği
  • T.C. kimlik kartı ya da Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 2 adet vesikalık fotoğra
  • fEngelli kimlik kartı başvuru dilekçesi
  • Engelli Kimlik Kartı Bilgi Formu

Kaynak: https://site-backlink.com/2ODD2

Hakkında elif

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

İzmir’de terör operasyonu: 13 gözaltı

İzmir’de PKK/KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda 13 şüpheli gözaltına alındı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine harekete …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir