Home / Dünya / Avrupa / Erdoğan ve Putin randevusu sona erdi, açıklama bekleniyor

Erdoğan ve Putin randevusu sona erdi, açıklama bekleniyor

Moskova’yı ziyaret eden Türkiye Cumhurbaşkanı, Rus mevkidaşıyla baş başa görüştü. Liderler dakikalar sonra basın toplantısı düzenleyecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’daki Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’nda baş başa görüştü.

Anadolu Ajansı, randevunun 1 saat 20 dakika sürdüğünü bildiriyor.

Baş başa görüşmeden sonra heyetler arası görüşmeye geçildi. Heyetler arası görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulunuyor.

Liderler, görüşme öncesi açıklamalarda bulunmuştu.

Rusya’nın savunma sanayine yönelik üretimleri görme imkanı bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek yolcu uçaklarından savaş uçaklarına kadar, helikopterlere kadar, bütün üretimde olan motorlara kadar bütün bunları görme noktasında memnuniyetimi ifade etmek isterim. Tabii savaş uçaklarının gösterilerini de izleme imkanımız oldu. Gerek Su-34, Su-35, bunun yanında Su-57 bunların görüntülerini hep birlikte izledik” diye konuşmuştu.

Bütün bunların yanında uzayla ilgili çalışmaların çok daha anlamlı olduğunu ifade eden Erdoğan, “Uzaya yönelik atılan adımlar ilmi noktada zaten bilimsel anlamda Rusya’nın nereye geldiğini göstermesi bakımından büyük önem arz ediyor. Kendileriyle buradan görüşmemizi yaptık, yolculuklarında başarılar diledik.” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile gerek ikili, gerekse heyetler arası görüşmelerde bölgesel gelişmeleri de değerlendirme fırsatını bulacaklarını kaydetmişti..

PUTİN TEŞEKKÜR ETTİ

Erdoğan’a fuar ziyareti nedeniyle teşekkür eden Putin ise, Türkiye Cumhurbaşkanı’na sivil ve askeri alanda kullanılan ürünleri gösterdiklerini söylemişti.

Bunun sadece Rusya’nın gücünü değil aynı zamanda iş birliği imkanını da ortaya koyduğunu vurgulayan Putin, şunları belirtmişti:

“Türkiye’nin ekonomi alanında yüksek teknoloji üretmesiyle ilgili planlarını biliyoruz. Elbette çok rağbet gören alanlarda çabalarımızı birleştirebiliriz. (Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmemizde) bölgesel konular arasında hassas konular da var, bunları görüşeceğiz.”

Liderler, bugün ilk olarak MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nın açılış töreninde konuşmuş ve daha sonra gösterileri izlemişti. Erdoğan ve Putin ayrıca SU-57 beşinci nesil jetini yakından incelemişti.

Kaynak: https://site-backlink.com/YTsuA

Hakkında serkan tekir

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

Norveç’te cami saldırganı suçunu kabul etti Kaynak: Norveç’te cami saldırganı suçunu kabul etti

Norveç’in Barum şehrinde El-Nur İslam Merkezi Camii’ne terör saldırısından dolayı gözaltında tutulan 21 yaşındaki Philip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir