Home / Güncel / Görme Engeli Okumaya Engel Olmadı

Görme Engeli Okumaya Engel Olmadı

Manisa’da doğuştan görme engelli olan 20 yaşındaki Yunus Sarıkaya, parmaklarıyla okuduğu kitaplarla ve sesli testlerle Açık Öğretim Fakültesini kazandı.

Manisa’da doğuştan görme engelli olan 20 yaşındaki Yunus  Sarıkaya, parmaklarıyla okuduğu kitaplarla ve sesli testlerle Açık Öğretim Fakültesini kazandı.  Manisa‘da 20 yaşındaki doğuştan görme engelli Yunus  Sarıkaya, okumak için engel tanımadı. Görme engelli  Sarıkaya, okuma aşkıyla çıktığı yolda parmaklarıyla okuduğu kitaplarla önce  İzmir‘de  Aşık Veysel Körler Okulunda okuma yazmayı öğrendi. Sonrasında bu yolda devam eden  Sarıkaya, sesli testler çözerek ve parmaklarıyla okuduğu ders kitaplarıyla Açık Öğretim Fakültesini kazandı.  Sarıkaya,  Manisa Altı Nokta Körler Derneğinde kabartma harflerle hazırlanan kitaplarla üniversiteyi okuyacak.

Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kanca da  Manisa Altı Nokta Körler Derneğini ziyaret ederek  Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından Braille alfabesi ile hazırlanan kitapları teslim eti. Kitapları Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kanca’dan teslim alan  ManisaAltı Nokta Körler Derneği Başkanı Hüseyin Pehlivan, Yunus  Sarıkaya‘nın diğer görme engellilere örnek olduğunu belirterek, “Yunus  Sarıkaya, doğuştan görme engelli. Okumayı  Aşık Veysel Körler Okulunda öğrenmiş bir arkadaşımız. Şu anda da lise öğrenimini tamamlayıp Açık Öğretim Fakültesinde üniversite hayatına devam ediyor. Biz insanlara okuryazarlığın ne kadar faydalı olduğunu öğretmeye çalışıyoruz. Okuryazarlık her zaman bağımsızlık demektir. Bağımsız hareket etmek demektir. Bunun için görme engelli arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz. Bu arada da Halk Eğitimler sayesinde, Hayat Boyu Öğrenme sayesinde kurslar açarak eksik kalan, yarım kalan eğitimlerimizi tamamlayarak daha ileri pozisyonlara gelmeye çalışıyoruz” dedi.

“HALA OKUMA YAZMA BİLMEYEN VARSA ONLARA DERS OLACAK NİTELİKTE”

Yunus  Sarıkaya‘nın okuma yazma bilmeyen görme engelliler için ders olduğunu belirten Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kanca ise “Bizler Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze göndermiş olduğu görme engelli vatandaşlarımıza yönelik hazırlanan Braille alfabesi ile oluşturulmuş olan bu eğitim araçlarını dernek başkanımız Hüseyin Bey’e teslim ediyoruz. Bu kitapları teslim etmemiz esnasında Yunus kardeşimizi, ki günümüzde hala okuma yazma bilmeyen varsa onlara ders olacak nitelikte, hiç görmemiş ama okuma yazmayı kabartma öğelerle bu şekilde öğrenen kardeşimizi görmek, bu kitapların bakanlığımızın, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün ne kadar güzel işler yaptığını, hükümetimizin engelli vatandaşlara ne kadar çok değer verdiğini görmek, bunların çoğaltılmasını arzu ettim. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bu bilinçle sağlıklı vatandaşların engelli vatandaşlara yaklaşmalarını, sosyal yaşamda, toplum içerisinde, trafikte, her noktada ayrıcalık gözetmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

“BAŞARAMAM DİYE BİR ŞEY YOK”

Görme engelini aşarak üniversite okuyan 20 yaşındaki Yunus  Sarıkaya ise Braille alfabesini ilkokulda öğrendiğini belirterek ailelere de kendi gibi doğuştan görme engelli çocuklarının erken yaşta okutmaları tavsiyesinde bulundu.  Sarıkaya, “Doğuştan görme engelliyim. İlkokulda kabartma yazıyı öğrendim. Liseyi  İzmir  Kemalpaşa‘da okudum. Üniversiteyi sınavlara girerek başardım. Sınavlara girilmesi gerekiyor. Başaramam diye bir şey yok. Sesli bilgisayardan, sesli kaynaklardan yararlanarak çalışıyorum. Test çözerek. Ailelere sesleniyorum, ilkokuldan başlasınlar. Ne kadar erken olursa, ne kadar erken öğrenilirse eğitim o kadar kalıcı oluyor” şeklinde konuştu.

Hakkında Güncel Yayın

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

anneler ve kızları, voleybol , Bayraklı Belediyesi , anneler günü,

Filenin Minik Sultanları Anneleriyle Voleybol Oynadı

Filenin Minik Sultanları Anneleriyle Voleybol Oynadı Bayraklı Belediyesi tarafından düzenlenen anneler günü etkinliği kapsamında voleybol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir