Home / İzmir Haber / İstanbul-İzmir Otoyolu 3 Gün Sonra Açılıyor

İstanbul-İzmir Otoyolu 3 Gün Sonra Açılıyor

İstanbul ve İzmir arasındaki mesafeyi azaltan, konforlu seyahat imkanı sağlayan İstanbul-İzmir Otoyolu 3 gün sonra açılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul ile İzmir arasında 8,5 saat süren ulaşımı, 3,5 saate düşürecek İstanbulİzmir Otoyolu‘nun 192 kilometrelik kesimi 4 Ağustos’ta hizmete sunulacak.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan “Bu yol kullanıcılarına önemli ekonomik katkı sağlayacak, zaman ve akaryakıt tasarrufu sağlayacak” dedi.

9 saatlik İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate düşürecek otoyolun maliyeti ise, kamulaştırma bedelleriyle birlikte 10 milyar doları buldu. Otoyolun çalışmaları 2011 yılında başlatılmıştı. 2020 yılında bitmesi beklenen yol 1 yıl erken tamamlandı. Proje Cumhuriyet tarihinin en önemli projeleri arasında yer alıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul-İzmir arasındaki toplam uzunluğunun 404 kilometre olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bunun 20 kilometresi bu proje kapsamı dışında, Bursa çevre yolu kapsamında yapılmıştı. İstanbul-İzmir arasındaki yaklaşık 515 kilometrelik mevcut devlet yolunu 404 kilometreye düşürecek olan bir otoyol projesi olacak.Mevcut yol, iktidarımızın bölünmüş yol çalışması programının ilk yıllarında, 2000’li yılların başında tamamlanarak hizmete alınmış olan bir projeydi.”

Kaynak: https://site-backlink.com/ias04

Hakkında admin

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

Marmara, deniz, fırtına, Hava Olayları, Deniz Otobüsleri, Vapur, Marmara Denizi,

Marmara’da deniz ulaşımına fırtına engeli

Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) bugün yapacağı seferlerinden bazıları elverişsiz hava şartları nedeniyle iptal edildi BUDO’nun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir