Home / Güncel / Engelsiz Yaşam / Türkiye’nin ilk “engelsiz” meslek lisesi açılıyor

Türkiye’nin ilk “engelsiz” meslek lisesi açılıyor

Türkiye’de engelli öğrenciler için tasarlanan ilk meslek lisesi “SERÇEV Engelsiz Meslek Lisesi”, 18 Eylül’de eğitim öğretime başlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) arasında imzalanan protokol kapsamında kurulan engelsiz meslek lisesiyle, serebral palsili gençlerin, engeli olmayan bireyler ile aynı ortamda eğitim almaları sağlanarak, kendi bireysel gelişimlerine göre meslek sahibi olabilmeleri amaçlanıyor.

Engelsiz meslek lisesine, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) uygulaması kapsamında bu yıl 12 serebral palsili toplam 102 öğrenci yerleşti.

MEB ve SERÇEV, serebral palsili öğrencilerin nitelikli mesleki eğitim almaları ve hayatlarını tek başlarına idame ettirebilmelerini sağlamayı hedefleyen engelsiz meslek lisesini tüm Türkiye’de yaygınlaştırmayı planlıyor.

Akademik beceriler dikkate alınacak   

Türkiye’de ilk ve yeni bir model olan çapraz kaynaştırma eğitim yoluyla eğitim verecek engelsiz meslek lisesinin programları, bireysel özellikler dikkate alınarak işlevsel modüler şekilde planlandı.

2015’te yapımına başlanan SERÇEV Engelsiz Meslek Lisesinde, 200 serebral palsili öğrenci, diğer 200 öğrenci ile ortak alanda çapraz kaynaştırma eğitimi alacak.

KAYNAK:http://www.hurriyet.com.tr

Hakkında admin

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

Engelli , Engelli İş Koçluğu,

“Her Engellinin Bir İş Koçu Olacak”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İŞKUR’un sağladığı İş ve Meslek Danışmanlığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir