Home / Güncel / Engelsiz Yaşam / Yüzde 82 Engelli Kadına ‘Turp Gibisin’ Raporu

Yüzde 82 Engelli Kadına ‘Turp Gibisin’ Raporu

39 yaşında yakalandığı kanser, kemiklerine kadar sıçrayan Fisun Ülker, 32 ameliyat geçirdi. Bacaklarına protez takıldı. Yüzde 82 engelli kalıp, bastonsuz yürüyemez oldu. Ama, nasıl oldu bilinmez, SGK ona 12 yıl sonra “sağlıklı” raporu verip emekli maaşını kesti.

Muğla Ortaca’da, 3 kanseri yenen, 32 ameliyat geçiren ve 2006 yılında malulen emekli olan 56 yaşındaki Fisun Ülker, 12 yıl sonra aldığı heyet raporuyla şoke oldu. Ülker’e, “Çalışma gücünü kaybetmemişsin” denilerek Sağlıklı raporu verildi.

Ülker, “39 yaşında böbrek kanserine yakalandım. Önce bir böbreğimin yarısı, sonra rahim alındı. 40 yaşında da küçük dil, guatr, safra kesesi ve meme kanserine yakalandım. Hastalık kemiklere sıçradı. Bacaklarım dizlerimden kalçalarıma kadar protez. 2 baston olmadan yürüyemiyorum. Bacaklarımın birinde 8, diğerinde 6 vida var. Ağrılarım oluyor.

Muğla , Fisun Ülker, Sağlıklı raporu ,

56 yaşındaki Ülker, “Çalışacak durumda olmadığımdan hastalık sürecinde yüzde 82 iş göremezlik raporu verildi. 2006 yılında SGK’dan malulen emekli oldum. 12 yıl sonra ‘pardon sağlıklısın, emekli olamazsın’ dediler. Verdiği yanıtta ‘Biz size çalışabilir raporu vermedik. Sağlıklı raporu verdik’ dediler. 14 ay önce sağlık kuruluna çağırdılar. Yapılan tetkiklerde kanser olmadığım gerekçesiyle emekliliğim iptal edildi ve maaşım kesildi. SGK, sağlık raporunu yenilememi istedi. Yeni aldığım heyet raporunda engel durumum yüzde 60’ın altında olarak çıktı ve çalışma gücünü kaybetmediğim raporu verildi. ” dedi.

Ülker, “Tuvalete dahi yardım olmadan gidemiyorum. Bana verdikleri bu raporla çalışabileceğimi söylüyorlar. Emekli maaşımı aldığım dönemde yanımda yardımcı kadın vardı. Maaşım kesilince onu da çağıramıyorum. ” dedi.

Şubat ayında Muğla SGK hakkında davacı olduğunu söyleyen Ülker, “Emekli maaşımın kesilmesiyle birlikte 12 bin 500 lira da borçlu çıktım. Babamdan kalan 900 lira maaşımın da 300 lirasını SGK borcuma istinaden kesiyor. Babamdan maaş alıyorum diye sosyal yardımlardan, engelli maaşından da faydalanamıyorum. 650 lira ev kiram var 600 lira maaş alıyorum. Mağduriyetimi giderecek bir kurum bulamadım. ” dedi.

Kaynak: https://site-backlink.com/y8aSh

Hakkında elif

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

İzmir’de terör operasyonu: 13 gözaltı

İzmir’de PKK/KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda 13 şüpheli gözaltına alındı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine harekete …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir